21. december je dan zimskega solsticija oz. Sončevega obrata, čas najkrajšega dneva in najdaljše noči. Na nebu bomo lahko opazovali poseben astronomski pojav, ki se je nazadnje zgodil pred 400 leti, veliko konjunkcijo ali povedano preprosteje – lovljenje Jupitra in gospodarja prstanov, Saturna.

Če se bo nebo zjasnilo, bo srečanje lepo vidno tudi s prostim očesom. Konjunkcija obeh planetov se bo zgodila pol ure po zahodu Sonca (16:45). Planeta bomo lahko opazovali ločeno le okrog 6 minut. Ko bosta danes Jupiter in Saturn že tvorila superplanet, bo na jugu sijal prvi Lunin krajec, nekoliko višje in vzhodneje pa se bo v odtenkih oranžne videlo Mars. Vsi ti objekti bodo poravnani praktično v vrsti blizu ravnine, ki jo določa potovanje Zemlje okrog Sonca.
Ker so klasična astronomska opazovanja zmeraj povezana z jasnim vremenom in ker bosta Jupiter in Saturn do 30. decembra narazen za manj kot stopinjo, se vam splača izkoristiti priložnost za opazovanje – v jasnih nočeh oz. v višini nad morebitno meglo.
Današnjo posebno konjunkcijo bodo predstavili člani astronomske skupine na Fakulteti za matematiko in fiziko ljubljanske univerze. Program, ki bo potekal na daljavo, bo vključeval več krajših prispevkov, med drugim tudi ogled observatorija in delavnico opazovanja s teleskopom.
Povzeto po Slovenski astronomski reviji Spika