Turistično združenje Izola je v petek gostilo domače agente in organizatorje potovanj. V okviru workshop-a in popoldanskega sprehoda, kjer smo spoznavali tipične izolske okuse, smo slovenskim partnerjem predstavili našo turistično ponudbo in aktivnosti, ki jih izvajamo.
Več
Komunala Izola d.o.o. je v preteklem tednu, kot prvo komunalno podjetje v primorski regiji, prejela potrditev o podeljenem okoljskem certifikatu kakovosti ISO 14001:2015 in uspešno prestani ponovni potrditvi certifikata kakovosti ISO 9001:2015.
Več
V petek, 9. novembra sta na obisku Fakultete za arhitekturo župan Občine Izola, mag. Igor Kolenc in dekan fakultete, izr. prof. dr. Matej Blenkuš podpisala dogovor o sodelovanju in 4 pogodbe o izvedbi arhitekturnih in urbanističnih delavnic.
Ta petek bo ob dnevu slovenske hrane, potekal tudi tradicionalni slovenski zajtrk, ki se že osmo leto izvaja na tretji novembrski petek. Projekt vodi Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije. Letošnji dan slovenske hrane poudarja pomen kakovosti tal za zdravo in varno hrano.
Več
Besenghijeva palača je po opravljenih konservatorsko restavratorskih posegih v okviru prve faze v bistveno boljšem stanju. Restavriran je omet, zamenjano je stavbno pohištvo (okna, vrata, balkon), restavrirana je skulptura beneškega leva, kamniti portali in tlaki v avli objekta ter obnovljeno zunanje stopnišče. Občina bo tudi v prihodnje stremela k nadaljevanju faznega urejanja palače v skladu s pridobljenimi sredstvi s končnim ciljem, da bi jo enkrat obnovili v celoti.
Več
V okviru projekta »Prazgodovinska gradišča in etnobotanika za trajnostni turizem in razvoj podeželja – od Krasa do Kvarnerja (preko Brkinov, Čičarije in Istre)« – KAŠTELIR, se je v sredo, 7. novembra 2018, na Gradu Štanjel odvil čezmejni dogodek 1. DAN KAŠTELIRJEV.
Več
Včeraj je bilo izvedeno asfaltiranje podaljška obstoječega pločnika in kolesarske steze ob Prešernovi cesti.
Več
Obnova telovadnice OŠ Vojke Šmuc, ki se je pričela v avgustu, bo še v tem mesecu zaključena. Trenutno potekajo zaključna dela na strehi, ureja se zaključni sloj zunanjega ometa, v telovadnici se postavlja parket in nove zaščitne ter akustične stenske obloge, v sanitarnih in garderobnih prostorih pa se zaključuje s polaganjem keramike.
Več
Občina Izola je prejela priznanje za sodelovanje v projektu proti postavitvi plinskih terminalov v Tržaškem zalivu.
Več
Občina Izola je od neodvisnega zunanjega izvajalca (Planet GV in SBR d. o. o.) pridobila analizo kazalnikov razvojne uspešnosti občine – Pet zvezdic, iz katerih je razvidno, da je v zadnjih štirih letih največji preboj dosegla na področju gospodarstva in trga dela.
Zgoščen prikaz petih kazalnikov z imenom Pet zvezdic je del širše analize sistema pametnih kazalnikov razvojne uspešnosti za slovenske občine ISSO 2018. Iz prikaza je razvidnih pet najboljših uvrstitev Občine Izola v primerjavi z ostalimi slovenskimi občinami v zadnjih štirih letih.
Pet izstopajočih uvrstitev občine Izola
INDEKS PREBOJA
Sestavljeni indeks preboja: 10. mesto
Glede na sestavljeni indeks preboja, ki kaže razvoj občine na izbranih področjih v času zadnjega mandata, je Izola uvrščena med 10 občin z najboljšo vrednostjo. Pri analizah ISSO je Izola v času zadnjega mandata napredovala za 47 mest. Posebej dobra je dinamika na dveh področjih, v gospodarstvu in na trgu dela.
GOSPODARSTVO
Rast števila podjetij: 2. mesto
Le v eni občini v Sloveniji se je v petih letih število gospodarskih družb povečalo bolj kot v Izoli. Število delujočih podjetij je zraslo za 10,4 družb na 1.000 prebivalcev. Povprečje za slovenske občine je rast za 1,9 podjetij na 1.000 prebivalcev. To je zelo pomemben pokazatelj podjetniške klime v občini – zelo dobre so tudi vrednosti ostalih kazalnikov, ki kažejo to klimo.
Nastajanje novih podjetij: 4. mesto
V Izoli nastaja nadpovprečno število novih podjetij: v zadnjih treh letih je v tem kraju nastalo šest novih podjetij na 1.000 prebivalcev na leto. Povprečje za slovenske občine je 1,3 novega podjetja na 1.000 prebivalcev. Kazalnik se od spremembe števila podjetij loči po tem, da poudarja koliko so podjetniki v nekem kraju pripravljeni ustanavljati nove družbe oz. start-up podjetja. Sprememba števila gospodarskih družb poleg te pripravljenosti prikazuje tudi stopnjo preživetja podjetij.
Število podjetij: 8. mesto
V Izoli je lani delovalo 49,5 gospodarskih družb na 1.000 prebivalcev. To uvršča Izolo med 10 občin z najboljšo vrednostjo kazalnika, oziroma na osmo mesto v Sloveniji. Povprečje za slovenske občine je 21,2 podjetij na 1.000 prebivalcev. »Gostota« podjetij (Business Density) je ključni indikator za podjetniško klimo v določenem okolju.
TRG DELA
Struktura delovnih mest: 13. mesto
27,2 odstotka zaposlenih prebivalcev Izole dela na strokovno zahtevnih ali vodstvenih delovnih mestih. To uvršča Izolo v prvi kvartil ali v zgornjo četrtino slovenskih občin na visoko 13. mesto. Povprečje za slovenske občine je 20 odstotkov.
»Ko se v mestu ustvari politični mir, poskrbi za urejenost in dolgoročno investira v infrastrukturo so rezultati tu,« je o petih izstopajočih uvrstitvah povedal mag. Igor Kolenc, izolski župan in dodal, da so merljivi rezultati še enkrat potrdili, da se je v Izoli zadnjih osem let delalo na dolgi rok in kot dobri gospodarji.
Pojasnila izvajalca analize h kazalnikom
Povprečja so izračunana za 211 slovenskih občin brez Ankarana (ta v analizo ISSO 2018 še ni uvrščen, ker pri številnih kazalnikih uporabljamo petletne serije podatkov). Povprečja za slovenske občine se razlikujejo od povprečja za Slovenijo.
SESTAVLJENI INDEKS PREBOJA
Indeks preboja ni del standardne raziskave ISSO, pač pa posebno pomožno orodje, s katerim smo primerjali delo občin v prejšnjem in sedanjem mandatu. Orodje smo sestavili za izbor kandidatk za nagrado Zlati kamen 2018. Sestavljeni indeks tvori več elementov: prva komponenta je sprememba uvrstitev glede na indeks ISSO kot ga izračunamo v naših rednih letnih analizah. Drugi gradniki so spremembe pri izbranih ključnih kazalnikih na področjih proračunske učinkovitosti, trga dela, gospodarstva in okolja.
SPREMEMBA ŠTEVILA PODJETIJ (Kazalnik stanja)
Sprememba števila gospodarskih družb in zadrug v poslovnem registru med leti 2013 in 2017 (prvo polletje). Število je preračunano na 1000 prebivalcev. Sprememba števila gospodarskih družb kaže neto prirast števila podjetij v petih letih – upošteva tako dinamiko nastajanja novih družb (to dinamiko posebej spremljamo s kazalnikom »nova podjetja«) kot tudi dinamiko zapiranja družb, torej izpisov iz registra. Vir: Poslovni register Slovenije (AJPES)
NOVA PODJETJA (Kazalnik stanja)
Letna dinamika nastajanja novih podjetij. Povprečno letno število novo registriranih gospodarskih subjektov v obdobju 2014– 2016, preračunano na 1000 prebivalcev. Vir: AJPES
ŠTEVILO PODJETIJ (Kazalnik stanja)
Gospodarske družbe in zadruge v poslovnem registru. Število na 1000 prebivalcev. Stanje: 30.6.2017. Vir: Poslovni register Slovenije (AJPES)
STRUKTURA DELOVNIH MEST (Kazalnik stanja)
Delež poklicev iz prve in druge skupine (torej najzahtevnejših vodstvenih in strokovnih poklicev) po standardni klasifikaciji in po občinah delovnega mesta. Stanje na 1.1.2017. Vir: SURS.
Izvajalec analize: ISSO Zlati kamen – Informacijski sistem slovenskih občin, Planet GV in SBR d.o.o
FOTO:JAKA IVANČIČ