Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Danes, 18. decembra, obeležujemo mednarodni dan migrantov, in sicer od leta 2000. 18. december je bil izbran zato, ker je bila na ta dan leta 1990 sprejeta Mednarodna konvencija o zaščiti pravic delovnih migrantov in članov njihovih družin.
Osrednjeslovenska statistična regija je bila v zadnjih sedmih letih edina, ki je imela več delovnih mest kot delovno aktivnih prebivalcev (Občina Trzin je lani imela delovnih mest približno triinpolkrat toliko kot delovno aktivnih prebivalcev). Število medobčinskih delovnih migrantov se je lani povečalo za dve desetinki odstotne točke.
Po podatkih Statističega urada RS (SURS) je konec lanskega leta približno 510.500 delovno aktivnih oseb odhajalo na delo v drugo občino, kar je bilo 55,4 odstotka (5.600 medobčinskih delovnih migrantov več kot v letu pred tem). Med vsemi občinami je bilo samo 33 takšnih (15,6 odstotka), ki so imele presežek delovnih mest glede na število delovno aktivnih prebivalcev.
Z delovnimi migracijami v obeh smereh je najbolj obremenjena prestolnica: v to občino na delo redno prihaja skoraj 142.500 oseb (slabih 1.200 več kot leto prej) iz drugih občin, hkrati pa iz nje na delo v druge občine odhaja okoli 25.200 (940 več) delovno aktivnih prebivalcev. Po največjem številu oseb v obeh tokovih delovnih migracij so enako kot letu 2022 sledile občine Maribor, Celje, Kranj in Domžale.
Ob koncu lanskega leta je v Sloveniji delalo skoraj 6.800 tujcev čezmejnih delovnih migrantov, kar je bilo za 7 odstotkov več kot leto poprej.
Tujci dnevni migranti so državljani sosednjih držav (Italije, Avstrije, Madžarske ali Hrvaške), ki delajo v Sloveniji, vendar v naši državi nimajo prijavljenega stalnega ali začasnega prebivališča. Podatki kažejo, da se v zadnjih desetih letih skupno število tujcev dnevnih migrantov vseskozi povečuje, vendar Slovenija kot ciljna država za opravljanje dela med Avstrijci in Madžari še ni tako zanimiva, čeprav se je njihovo število lani povečalo, medtem ko se je število Italijanov zmanjšalo. Največ tujcev dnevno na delo v Slovenijo prihaja iz sosednje Hrvaške, nekaj več kot 5.400, večina je bila moških.