Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
7. marca obeležujemo slovenski dan pomorstva, letos pa smo ga prvič obeležili z nizom dogodkov, ki so se začeli že štiri dni prej. Dnevi pomorstva 2025 so potekali pod sloganom Morje nas povezuje. Uprava RS za pomorstvo je povabila več deležnikov, povezanih z morjem, vsebine strokovnih mikro dogodkov so se navezovale na letošnjo temo svetovnega dneva pomorstva Mednarodne pomorske organizacije Naš ocean, naša obveznost, naša priložnost ter na evropski dan pomorstva, s katerim želijo dvigniti vsesplošno ozaveščenost o pomenu oceanov in morij.
Uprava za pomorstvo je organizirala niz strokovnih dogodkov skupaj z družbo Luka Koper, s Fakulteto za pomorstvo in promet Univerze v Ljubljani, z Morsko biološko postajo Nacionalnega inštituta za biologijo ter s Pomorskim muzejem »Sergej Mašera«. Rdeča nit dogodkov, vključno z okroglo mizo Morje nas povezuje, ki jo je pred osrednjo slovesnostjo pripravila Uprava za pomorstvo, je bila resolucija o pomorski usmeritvi RS z vsemi njenimi zavezami. Okrogle mize sta se udeležila tudi soavtorja dokumenta – odvetnik mag. Gregor Velkavrh in Aurelio Juri.
Od izzivov v izobraževanju do izzivov v podnebnem prehodu
V ponedeljek je Fakulteta za pomorstvo in promet pripravila dogodek z naslovom Izzivi v izobraževanju in zaposlovanju pomorščakov, na katerem so opozorili na pomanjkanje pomorskega kadra. Udeleženci so se strinjali, da je potrebno mlade ozaveščati o pomorskem poklicu in povečati sodelovanje z ladjarji, ki bi ponujali štipendije in zagotavljali zaposlovanje pripravnikov.
V torek je potekalo strokovno omizje na temo Pomorske logistike v luči podnebnega prehoda, ki ga je organizirala Luka Koper. Izpostavljeno je bilo, da največji izziv predstavljajo visoki stroški financiranja naložb in preizkušanje novih tehnologij. Poleg predsednice uprave Luke Koper Nevenke Kržan so sodelovali generalni direktor za srednjo in južno Evropo pri skupini A.P. Moller Maersk Ivić Vodopija, direktor pomorske agencije Centralog Rok Štrukelj, predsednik Zveze pomorsko prometnih agencij Gracijan Necmeskal, dekan Fakultete za pomorstvo in promet dr. Peter Vidmar in direktor Uprave za pomorstvo Jadran Klinec. Nevenka Kržan je poudarila, da je najpomembnejši projekt prihodnjega petletnega obdobja vzpostavitev infrastrukture za priklop ladij na električno energijo neposredno z obale.
Eden od treh dogodkov je potekal v Izoli
V sredo so potekali kar trije dogodki. Dopoldne je imela svetnica Pomorskega muzeja dr. Nadja Terčon v muzeju Izolana – Hiša morja predavanje Pomorska preteklost in njena dediščina. Na Morski biološki postaji je potekal dogodek z naslovom Varovanje slovenskega morja in ekosistemske storitve, popoldne pa je bilo v Info centru Pomorskega muzeja predavanje Boruta Škabarja iz Gimnazije, elektro in pomorske šole na temo Sinergija med gospodarstvom in izobraževanjem.
Naše morje in naša obala sta naše bogastvo in odgovornost
Zaključek vseh dogodkov je predstavljala večerna slovesnost v nekdanjem skladišču soli Monfort, kjer sta zbrane nagovorila direktor Uprave za pomorstvo Jadran Klinec in slavnostna govornica, ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek. Jadran Klinec je opozoril na vrzel, ki je nastala po prodaji edinega slovenskega ladjarja, saj dijaki in mladi pomorščaki nimajo več možnosti za opravljanje prakse na domačih ladjah. S tem se odpirajo veliki izzivi, kako zagotoviti in usposobiti ustrezen kader, da bo še naprej omogočal kakovostne pomorske in pristaniške storitve, hkrati pa ohranjal konkurenčnost slovenskega pomorskega sektorja v mednarodnem okolju.
»Naše morje in naša obala sta naše bogastvo in odgovornost.« To so bile besede, s katerimi je na slovesnosti ob dnevu pomorstva zbrane nagovorila ministrica Bratušek. V obdobju ministrovanja je spoznala, da delo v pomorskih in s pomorstvom povezanimi dejavnostmi ni le poklic, temveč način življenja, ki zahteva trdo delo, vztrajnost in pogum.
Prostor zaključnega dogodka ni bil izbran naključno, je povedal direktor uprave. Skladiščenje dragocene piranske soli lahko štejemo za začetek slovenskega pomorstva in z njim povezanih dejavnosti.
Klinec je dogodek tudi letos izkoristil za zahvale in priznanja zaslužnim posameznikom. Priznanje za življenjsko delo je izročil dolgoletnemu profesorju na pomorski šoli Roku Sorti, ki je življenje posvetil pomorstvu. Ministrica je prejela uokvirjene poštne znamke z motivom ladij nekdanjega slovenskega ladjarja, s čimer so v upravi želeli ponovno spomniti na zavezo iz še resolucije o pomorski usmeritvi Slovenije.
»Ohranjanje pomorstva je naša odgovornost, zato moramo s trajnostnimi rešitvami, inovacijami in povezovanjem zagotavljati varno in uspešno prihodnost slovenskega pomorstva. Poskrbeti moramo, da kot pomorska država ne ostanemo brez pomorščakov,« je v nagovoru poudarila ministrica ter se zbranim zahvalila za trud, vztrajnost in dobro delo na področju razvoja in ohranjanja pomorstva.
Povzeto po sporočilu za javnost Uprave RS za pomorstvo