Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Komunala Izola obvešča, da bo v tem tednu do predvidoma petka, 28. marca, potekala letošnja prva deratizacija javnega kanalizacijskega sistema v občini Izola. Zakon o nalezljivih boleznih določa obvezno deratizacijo lokacij in prostorov, kjer obstaja nevarnost, da bi se zaradi prisotnosti glodavcev, ki so potencialni nosilci oziroma prenašalci okužb, lahko pojavile nalezljive bolezni. Komunala Izola kot upravljavec izolskega javnega kanalizacijskega sistema, skrbi za redno (večkrat letno) izvajanje deratizacije v vseh prostorih, jaških in ceveh javne kanalizacije.
Deratizacijo izvajajo v sodelovanju z zunanjim uradno pooblaščenim izvajalcem. V lanskem letu je bila deratizacija javne kanalizacije na območju občine izvedena trikrat: marca, julija in novembra.
Deratizacija je sistematičen postopek zatiranja glodavcev s ciljem preprečevanja njihovega širjenja iz sistema javne kanalizacije. Izvaja se s kombinacijo preventivnih ukrepov in pritrjevanjem vab na pokrove v kanalizacijskih jaškov ter z uporabo varnih in učinkovitih sredstev za nadzor populacije glodavcev.
Ozaveščanje o pomenu deratizacije in preventivnih ukrepih je zelo pomembno za zmanjšanje prisotnosti glodavcev v našem okolju. Glodavci, kot so podgane in miši, lahko prenašajo bolezni ter povzročajo škodo na objektih in infrastrukturi, zato je njihovo učinkovito zatiranje ključnega pomena za zdravje in varnost skupnosti.
Zakon določa, da mora vsak lastnik, upravnik oziroma upravljavec posameznih objektov in površin poskrbeti za varnost oziroma učinkovito zatiranje glodavcev. Občanom, upravljavcem večstanovanjskih objektov in objektov, kjer se izvajajo gospodarske dejavnosti, zato predlagajo, da izpolnijo zakonsko dolžnost in poskrbijo za deratizacijo lastnih internih kanalizacijskih napeljav, kanalizacijskih priključkov, prostorov ter okolice objektov.
Deratizacijo lahko izvajajo samo uradno pooblaščeni izvajalci. Seznam podjetij, ki imajo pridobljena ustrezna dovoljenja za izvajanje te dejavnosti, je dosegljiv na spletnem naslovu.
Poleg deratizacije so za zajezitev razmnoževanja glodavcev pomembni tudi drugi preventivni ukrepi:
⇒ pravilno ravnanje z odpadki: ustrezno odlaganje biorazgradljivih odpadkov, ostankov hrane ter odpadnih olj v namenske zabojnike (ne izplaknjevanje v straniščne školjke ali kanalizacijske odtoke in jaške)
⇒ preprečevanje dostopa do hrane: odstranitev ostankov živil na prostem v neposredni bližini stanovanjskih objektov
⇒ ohranjanje čiste okolice – odstranitev odvečnega materiala, ki predstavlja idealno skrivališče za glodavce in jim omogoča gnezdenje
⇒ redno pregledovanje prostorov in okolice objektov.
Samo z doslednim preventivnim ravnanjem in izvajanjem deratizacije lahko skupaj prispevamo k zmanjšanju populacije glodavcev in s tem k bolj zdravemu bivalnemu okolju, poudarjajo na Komunali.