Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Včeraj, 16. aprila, so se v sejni dvorani izolskega občinskega sveta sestali člani fokusne skupine v okviru evropskega projekta SPACE-NEST: Trajnostna pot za krepitev skupnosti. Osrednji cilj projekta je preoblikovanje zapuščenih ali premalo izkoriščenih podeželskih prostorov v središča socialnih podjetij, ki temeljijo na zelenem gospodarstvu in vrednotah Novega evropskega Bauhausa.
V okviru projektnih aktivnosti so obravnavali območje nekdanje tovarne Argo. Prizadevali so si za trajnostno prenovo in oživitev območja z novimi družbeno-ekonomskimi vsebinami.
Dogodek sta organizirala Občina Izola in STEP Inštitut. Zbralo se je 18 zunanjih udeležencev z različnih področij: lokalne samouprave, izobraževanja, arhitekture, podjetništva in nevladnih organizacij.
V tridelnem programu so se udeleženci najprej seznanili s cilji projekta in pomenom vključevanja lokalne skupnosti v trajnostne rešitve za oživljanje opuščenih prostorov. Sledila je razprava o aktualnih socialnih in ekonomskih potrebah v regiji, o priložnostih opuščenih prostorov za uresničitev prepoznanih potreb ter o ovirah in izzivih, ki se pri tem pojavljajo. Razprava je potekala tudi o tem, kako bi lahko te prostore preoblikovali v trajnostne in vključujoče, kaj za takšno preobrazbo potrebujemo ter kako bi s tem prispevali k boljši kakovosti življenja v lokalni skupnosti. V nadaljevanju so udeleženci v skupinskem delu razvijali konkretne ideje za revitalizacijo izbranega prostora, pri čemer so izpostavili potrebo po povezovanju, medgeneracijskem sodelovanju ter ustvarjanju prostorov za skupnostne dejavnosti. Zaključni del je bil namenjen predstavitvi idej in odprti refleksiji.
Fokusna skupina je predstavljala pomemben korak pri soustvarjanju trajnostne vizije za lokalno skupnost in je ponudila dragocene vpoglede za nadaljnje aktivnosti projekta. Prispevki udeležencev bodo osnova za pripravo akcijskega načrta, ki bo upošteval specifične potrebe območja Izole ter vključeval nove pobude.
Projekt SPACE-NEST, ki ga sofinancira Evropska unija, stremi k razvoju modela za trajnostno preobrazbo podeželja preko vključujočih pristopov, sodelovanja različnih deležnikov in spodbujanja socialnega podjetništva.