Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Milan Bogatič v teh dneh dela 'obračun' iztekajočega se leta, za sabo pa ima tudi polovico županskega mandata. Ob tej priložnosti z vami delimo nekaj njegovih pogledov na ključne aktivnosti v občini Izola. Začenjamo s krovnim prostorskim aktom, Občinskim prostorskim načrtom ali na kratko OPN.
Kako blizu je občina sprejetju OPN in kaj nam lahko poveste o tem dokumentu vseh dokumentov?
"Želim si, da bi šlo hitreje. Prizadevamo si, da bi predlog novega OPN javno razgrnili ta mesec in bi bil občanom na vpogled še ves januar prihodnje leto. Javno obravnavo načrtujemo v mestu in na podeželju. Gradivo izdeluje podjetje Locus in upamo, da bo pripravljeno pravočasno, saj je potrebno izdelati še okoljsko poročilo in nekatere druge obvezne strokovne podlage. Ker je država napovedala, da bo z novim Zakonom o urejanju prostora podaljšala rok za sprejetje OPN za slabi dve leti, bomo lahko do takrat uporabljali vse zdaj veljavne prostorske akte."
Ali so bile pri pripravi novega OPN upoštevane vse zahteve Civilne iniciative Gibanje za Izolo? Ste morda seznanjeni z njihovim odzivom in kako ste sami zadovoljni z usklajenimi rešitvami?
"Njihove zahteve so bile upoštevane, kolikor je bilo pravno mogoče. Menim, da si še enega referenduma ne moremo privoščiti. Čeprav je dokument OPN pripravljen skladno z referendumskimi zahtevami, z njim verjetno ne bodo vsi zadovoljni, vendar upam, da večina Izolanov bo."
Kdaj je predvideno, da bo občinski svet obravnaval z referendumskimi zahtevami usklajeni OPN, in kaj bi se zgodilo, če ga ne bi potrdil?
"Občinski svet naj bi usklajeni OPN obravnaval prihodnje leto. Če se to ne bi zgodilo do konca aprila 2026, bi lahko bili v neskladju s časovnico, ki naj bi jo država s spremembo zakona naložila 23 občinam brez OPN."
Občina je pridobila hidrološko študijo o odvodnjavanju odpadne vode iz mestnega jedra, iz katere izhaja, da je potrebno rekonstruirati 350-metrski odsek kanalizacije od črpališča ob parkirišču pri ladjedelnici do morskega izpusta, zatem črpališče in na koncu še 900-metrski kanalizacijski odsek od črpališča do hotela Marina. To bi naneslo štiri milijone evrov, z namestitvijo širših cevi ter ločitvijo meteorne in fekalne kanalizacije pa skoraj 10.
"Znesek, potreben za rekonstrukcijo sistema odvodnjavanja, je ne glede na varianto, ki bi jo izbrali, zelo visok, če bi to morali financirati iz lastnih proračunskih virov. Ne predstavljam si, da bi vse potrebno zgradili v nekaj letih brez sofinanciranja države. Težava pri zagotovitvi financ za to investicijo je, ker moramo prednostno investirati v varno oskrbo s pitno vodo."
Drži. Skupaj z občinami slovenske Istre in kraškega zaledja nas do leta 2030 čaka največji projekt vodooskrbe v zgodovini Slovenije – vzpostavitev sistema, ki bo povezal štiri regionalne vodovode: Rižanski vodovod Koper, Kraški vodovod Sežana, Kovod Postojna in Komunalo Ilirska Bistrica. Projekt je ovrednoten na skoraj 117 milijonov evrov, 12 občin naj bi jih skupaj zagotovilo slabih 30 …
"117 milijonov zajema investicijo v povezovalni vodovodni sistem štirih regionalnih vodovodov in investicijo v hidravlične izboljšave, to je v zmanjševanje izgub v teh sistemih. To bo največja investicija v zagotavljanje trajne oskrbe z vodo na območju 12 občin. Delež izolske občine je ocenjen na približno 9,3 milijona evrov, od tega bo 75 odstotkov kritih iz kohezijskih sredstev, preostalo v višini nekaj več kot 2,3 milijona pa iz občinskega proračuna. Slednje predstavlja 1,98 odstotka stroškov celotne investicije; znesek bo razdeljen na obdobje 2025–2029, ko naj bi bila gradbena dela zaključena."
Nič manj nista pomembna projekta, ki ju bo država izpeljala s pomočjo izolske občine: gre za novi dom za upokojence in novo večnamensko telovadnico.
"Da potrebujemo nov dom za starejše občane, vemo že nekaj desetletij. Skrajni čas je, da se zgradi dom, ki bo uporabnikom zagotavljal dostojne pogoje bivanja za uporabnike in boljše pogoje dela zaposlenim. Aprila smo z ministrom za solidarno prihodnost podpisali pismo o nameri za izgradnjo novega objekta, stekle so aktivnosti, potrebne na obeh straneh, da se gradnja začne. Za objekt, ki bo ustrezal današnjim standardom, smo določili parcelo, na katero je možno umestiti objekt, v zahodnih Livadah. Prestavljena nam je bila idejna zasnova. V proračunu države so zagotovljena sredstva za obdobje 2024–2026, preostala bodo v proračunu za leto 2027.
S projektom nove telovadnice ob Srednji šoli Pietro Coppo rešujemo skoraj 30-letno problematiko zagotavljanja ustreznih prostorov in pogojev za športno vzgojo dijakov. Ne bo šlo le za telovadnico: zgrajena bo večnamenska športna dvorana, v kateri se bo ob prostih terminih izvajal program športa, ki ga uresničuje občina in je v javnem interesu. Športnim društvom s sedežem v naši občini bo omogočeno izvajanje dejavnosti ter organizacija športnih in drugih prireditev na ravni lokalne skupnosti. Gre za investicijo, ki je glede na predstavljeno idejno zasnovo ocenjena na 5 do 6 milijonov evrov. Objekt bo imel tudi tribune za gledalce, fitnes, plesno dvorano oziroma večnamenski prostor."
Občina ni pozabila niti na učence OŠ Livade: zamenjala je skoraj 30 let staro streho večnamenske telovadnice v Livadah.
"Med poletnimi počitnicami smo na telovadnici ob OŠ Livade poskrbeli za zamenjavo strehe, ki je že toliko zamakala, da je bilo izvajanje športnih aktivnosti v deževnih dnevih nemogoče. Zamenjava pločevinaste kritine je stala približno 300.000 evrov, dodali smo zvočno in toplotno izolacijo, s čimer smo znižali stroške ogrevanja, saj je bila telovadnica energetsko zelo potratna. Občina je za 65.000 evrov obnovila tudi tekaško stezo iz tartana v bližnjem Rekreacijskem parku Livade. Za obe investiciji je Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport skupaj zagotovilo 140.000 evrov.
Na mestnem stadionu je treba zamenjati umetno travo, ki je po 12 letih dotrajana, zaradi česar obstaja nevarnost, da prihodnje leto ne bi izpolnili pogojev za podaljšanje licence za nogometne tekme. Koliko bo stala nova trava, še ne vemo natančno, lahko pa rečem, da gre za polmilijonsko naložbo. S tem nujnih investicij na stadionu še ne bo konec: postaviti je namreč treba reflektorje za osvetlitev igrišča, obnoviti tribune in še bi lahko našteval."
Večnamenska telovadnica Livade in mestna knjižnica bosta na strehi dobili samooskrbno elektrarno.
"Na delu strehe telovadnice v Livadah bomo postavili sončno elektrarno, s katero bomo zmanjševali stroške za povečanje kapacitete čistilne naprave v Kortah, ki bo morala biti energetsko nevtralna. Prihodnje leto bomo na strehi postavili še samooskrbno elektrarno za potrebe telovadnice. Taka elektrarna pa bo že letos postavljena na strehi Mestne knjižnice Izola. Prihodnje leto bosta fotovoltaiko dobila tudi Vrtec Mavrica in večnamenska športna dvorana v Kraški ulici."
Do konca januarja bo občina končala statično obnovo palače na Verdijevi 1 in prihodnje leto nadaljevala z ureditvijo pritličja. V palači bo opozorila na pomen Danteja Alighierija (1265–1321), saj sta dva prepisa Božanske komedije z dodanim komentarjem, kodeksa torej, nastala prav v Izoli.
"Statična obnova Podestatove palače bo občino stala okrog 600.000 evrov, od tega bomo 349.000 dobili od države. Z nadaljnjo obnovo, ki jo načrtujemo prihodnje leto, želi občina skupaj s čezmejnimi občinami promovirati literarni turizem. Z nekaterimi slovenskimi in italijanskimi občinami bomo ovrednotili zgodovino prepisovanja Dantejevih kodeksov; v ta namen bomo v pritličju palače uredili informacijski center, sanitarije in prostor za prikaz kodeksov. Projekt DANTE se je začel aprila letos in bo trajal do sredine oktobra 2026. Njegova skupna vrednost je 1,3 milijona evrov, sofinanciranje iz Evropskega sklada za regionalni razvoj pa znaša 80 odstotkov. V okviru projekta je predvidena ureditev prostora v objektu na Verdijevi 1 v višini 150.000 evrov. Sledila bo faza, v kateri bo obnovljena celotna palača, ki bo služila kulturnim in turističnim prireditvam kot tudi protokolarnim potrebam."
Občina obnavlja ulice s celotno komunalno infrastrukturo vred: po Regentovi v Livadah in Oljčni v Jagodju sta na vrsti Plenčičeva in Morova ulica. Sočasno obnavlja stavbo v mestnem jedru in načrtuje gradnjo novih neprofitnih stanovanj.
"Plenčičevo ulico obnavljamo v vrednosti 270.000 evrov in del Morove ulice za 230.000 evrov. Obnova hiše Zanon, stare baročne palače na Krpanovi 5, v vrednosti nekaj manj kot 200.000 evrov pa je skupni strošek občine in etažnih lastnikov. Letos prenavljamo fasado in streho. Občina je 45,5-odstotna lastnica stavbe, v njej imamo štiri stanovanja, ki jih bomo obnovili v drugi fazi in namenili Izolanom. Smo tudi v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja za izgradnjo stolpiča s 34 stanovanji na parceli za trgovskim centrom na koncu Ulice Zvonimira Miloša v Livadah; vrednost te investicije je ocenjena na več kot 4,5 milijona evrov."
Občina se je lotila urejanja zbirnega centra na Baredih, uresničuje participativni proračun in načrtuje še dva večja projekta: ozelenitev dela Izole ter ureditev okolice OŠ Livade.
"Urejanje zbirnega centra na Baredih je razdeljeno na dva dela, v letošnjem proračunu je zagotovljenih 440.000 evrov za prvi sklop. Prihodnje leto bo sledil drugi del, ocenjen na 520.000 evrov. Iz participativnega dela proračuna je občina ob koncu lanskega leta kupila prireditveni šotor, primarno namenjen društvom v zaledju, letos je priskrbela še prikolico za njegov prevoz. Za oboje skupaj je namenila 37.000 evrov, s šotorom upravlja Center za kulturo, šport in prireditve. Izolskim gasilcem je priskrbela agregate, dopolnila je javno razsvetljavo v Ulici oktobrske revolucije.
V zdravstvenem domu bo zamenjano dotrajano dvigalo, kar naj bi stalo 90.000 evrov brez davka. Za PGD Korte je občina naročila novo gasilsko vozilo v vrednosti 130.000 evrov, ki bo opremljeno za gašenje gozdnih požarov in bo dostavljeno do prihodnje jeseni. V okviru dogovora za razvoj regij, to je novega inštrumenta regionalne politike, pripravljamo v sodelovanju z Ministrstvom za kohezijo in regionalni razvoj še dva projekta: ureditev okolice OŠ Livade in ozelenitev Izole. Predvideno je 80-odstotno sofinanciranje projektov in nadejamo se, da bomo uspešni. Ureditev šolske okolice je ovrednotena na okrog 600.000 evrov, zasaditev novih dreves pa na kar dva milijona, saj bi jih zasadili v nekaterih mestnih ulicah, na Sončnem nabrežju, ob pokopališču, Industrijski cesti, na Rudi, v Livadah, na javnih parkiriščih, kot sta Lonka in za pošto..."
Ob koncu leta običajno potegnemo črto, vi jo lahko tudi ob polovici mandata. Kaj si štejete v posebno čast?
"Najpomembneje je, da se predvolilne obljube uresničujejo. Prizadevam si, da bi predlog novega OPN javno razgrnili še letos. Uresničili bomo napovedi o izboljšanju športne infrastrukture, pa tudi o gradnji novega doma za starejše občane. V volilnem programu sem snoval postavitev sončnih elektrarn na javnih objektih in tudi ta projekt se udejanja. Med Cegnarjevo, Kosovelovo in Piransko ulico ter Trgom padlih za svobodo bomo na približno 1000 kvadratnih metrih uredili zelene javne površine z vrtovi. Prihodnje leto bomo na občinsko upravo prenesli upravljanje stanovanj in poslovnih prostorov, kar je zdaj v domeni Komunale Izola, in lahko se bomo prijavljali na razpise za državna sredstva za stanovanjsko gradnjo, kar je bila prav tako ena od predvolilnih obljub.
Ne nazadnje je bila del načrtov pred volitvami reorganizacija občinske uprave, ki smo jo uspešno izpeljali. Na področju podjetništva smo udejanjili izbor 'Eno morje idej 2024' za vključitev v Podjetniški inkubator Morje. V pripravi je občinska celostna prometna strategija, s katero bomo nadgradili sedanjo strategijo, pri izdelavi nove je bistvenega pomena vključitev vseh občank in občanov. Občinski svet je sprejel nov Statut Občine Izola, Poslovnik Občinskega sveta Občine Izola bo v drugem branju obravnavan na seji ta mesec. Na javnem arhitekturnem natečaju smo skupaj s koprsko občino izbrali idejno rešitev za ureditev priobalnega pasu med mestoma. Cilj natečaja je bil pridobiti najboljšo rešitev za celovito ureditev obalne promenade z dodatnimi vsebinami."
Se vaše pretekle predstave o županovanju in lokalni samoupravi skladajo s sedanjimi izkušnjami?
"Lokalna samouprava mi ni bila neznanka, saj sem bil v prejšnjem mandatu predsednik nadzornega odbora občine. Vendar ko gledaš na funkcijo župana s perspektive občana, si težko predstavljaš odgovornost, obveznosti in predvsem, koliko so prisotni različni motivi v ozadju odnosov. Dve leti sta minili, kot bi trenil z očesom. 'Padel' sem v delo, in to me je popolnoma prevzelo. Čeprav imam za sabo dolgoletne izkušnje v državni upravi, tudi na vodilnih mestih, mednarodne izkušnje in sem sodeloval v raznih medresorskih delovnih skupinah, ko sem služboval v Ljubljani, je županovanje drugačno od vsega, kar sem delal doslej. Moj delovnik se začne že na poti v pisarno; ker grem peš, me vselej kdo ustavi in opozori na nerešeno zadevo, prosi za nasvet ali deli mnenje o kakšni temi. Veliko je usklajevanja z drugimi župani in predstavniki institucij, pa tudi obveznosti v popoldanskih urah in ob vikendih. Ritem dela je naporen, istočasno pa navdušujoč, saj se ukvarjam z občani, društvi in podjetniki, ki jih kot Izolan poznam. Prostega časa zase in najbližje mi ostane bolj malo. Biti na čelu občine pomeni skrbeti za neke vrste razširjeno družino, ki ji pravimo lokalna skupnost."
Do novega leta nas ločijo še dobri trije tedni. Česa si želite v prihajajočem letu in kaj voščite občanom?
"Najpomembneje je ohraniti zdravje in dobro razpoloženje. Vsem se iskreno zahvaljujem za konstruktivno sodelovanje in podporo pri vodenju občine. Želim si, da bi nas leto 2025 še bolj povezalo ter nam dalo novih spodbud za uresničitev zastavljenih ciljev in najglobljih osebnih želja. Vsem skupaj želim, da naredimo korak naprej."
"Moj delovnik se začne že na poti v pisarno; ker grem peš, me vselej kdo ustavi in opozori na nerešeno zadevo, prosi za nasvet ali deli mnenje o kakšni temi. Veliko je usklajevanja z drugimi župani in predstavniki institucij, pa tudi obveznosti v popoldanskih urah in ob vikendih. Ritem dela je naporen, istočasno pa navdušujoč, saj se ukvarjam z občani, društvi in podjetniki, ki jih kot Izolan poznam. Prostega časa zase in najbližje mi ostane bolj malo. Biti na čelu občine pomeni skrbeti za neke vrste razširjeno družino, ki ji pravimo lokalna skupnost."
"Najpomembneje je ohraniti zdravje in dobro razpoloženje. Vsem se iskreno zahvaljujem za konstruktivno sodelovanje in podporo pri vodenju občine. Želim si, da bi nas leto 2025 še bolj povezalo ter nam dalo novih spodbud za uresničitev zastavljenih ciljev in najglobljih osebnih želja. Vsem skupaj želim, da naredimo korak naprej."