Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
V Izoli so ob prisotnosti ministra za naravne vire in prostor g. Uroša Brežana odprli Teden sredozemske obale in makroregionalnih strategij, ki letos poteka pod sloganom Močnejše sodelovanje za boljšo prihodnost. Dogodek predstavlja primer dobre prakse in je postal evropska stalnica. V zadnjem poročilu o izvajanju makroregionalnih strategij ga je posebej izpostavila tudi Evropska komisija. Izolska občina ga organizira s podporo JZP Izola v sodelovanju z Ministrstvom za zunanje in evropske zadeve, Ministrstvom za naravne vire in prostor, Ministrstvom za kohezijo in regionalni razvoj, Evropsko komisijo in drugimi partnerji.
Goste je uvodoma pozdravil župan Občine Izole Milan Bogatič, ki je poudaril dobro vpetost Izole v mednarodno okolje in pridobivanje informacij za boljše črpanje EU-sredstev tudi na lokalni ravni, kar se je nazadnje zgodilo z zagotovitvijo EU-sredstev za prvo fazo obnove podestatove palače. V prihodnosti se nadejajo pridobiti sredstva tudi za priobalni pas Izola–Koper, ki predstavlja začetek zelenega koridorja od Soče do Krete ter dobro prakso uresničevanja protokolov Barcelonske konvencije v praksi.
Minister Brežan je kot slavnostni govorec izpostavil pomen ohranjanja zdravega morja v luči vzpostavljanja varne prihodnosti. Pritiski na obalo in morsko okolje namreč naraščajo, kar ogroža zdravje okolja in ljudi. »Potrebno je preseči sektorsko upravljanje voda in preiti v celovito upravljanje od izvira do morja. Pričakujemo, da bodo tudi ostale države sledile umikanju sive infrastrukture z obale in spreobrnitev te sive infrastrukture v zeleno ter vračanje prostora ljudem in naravi,« je povedal minister in zaključil, da je širitev mreže zavarovanih območij na Jadranu nujen ukrep za ohranitev ekološke in prehranske varnosti, še posebej Slovenije, kar pa lahko dosežemo s proaktivnim sodelovanjem med ljudmi, ustanovami in državami. In takšno vrsto sodelovanja omogoča tudi vsakoletni Teden sredozemske obale. Minister je na odprtju razkril celostno grafično podobo zasedanja pogodbenih partneric Barcelonske konvencije, ki bo od 4. do 8. decembra v Bernardinu. »S to podobo želimo poudariti zavezanost k ohranjanju narave, voda, morij, gozdov. Prepletajo se elementi ribe, trave pozejdonke ter zelenih in modrih koridorjev. In to je tudi eden od načinov, s katerim želi Slovenija poudarjati pomembnost ohranjanja morskih ekosistemov.«
»Teden sredozemske obale in makroregionalnih strategij postaja vse bolj prepoznaven kot eden osrednjih dogodkov, na katerih se srečujejo in izmenjujejo izkušnje vse štiri evropske makroregionalne strategije,« je dejal državni sekretar mag. Marko Koprivc z Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj. Prvič je podelil priznanje za najboljše novinarsko poročanje o delovanju EUSAIR, ki ga je prejel Miho Dobrašin, novinar hrvaške HINE za prvo in tretje mesto, ter g. Dino Subašić, novinar slovenske RTV za osvojeno drugo mesto. Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da je bila Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj spet zaupana vodilna vloga v podporni točki strategije – EUSAIR Facility Point. Posebej sem vesel, da lahko potrdim obljubo, ki sem jo dal lani, da se bo uspešno partnerstvo našega ministrstva in Izole nadaljevalo še najmanj nadaljna štiri leta v novem projektu podporne točke.
»Tematika letošnjega dogodka Močnejše sodelovanje za boljšo prihodnost je v luči aktualnih odnosov v mednarodni skupnosti izrednega pomena. Evropski državljani namreč vedno bolj čutijo, kako pomembne so makroregionalne strategije v času kriz,« je dejal dr. Sławomir Tokarski, direktor Generalnega direktorata za regionalno in urbano politiko Evropske komisije. Evropska komisija se vedno z veseljem odzove povabilom v uspešna lokalna okolja, kot je Izola.
Mag. Anžej Frangeš, vršilec dolžnosti generalnega direktorja za evropske zadeve na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve, je poudaril, da mora Slovenija tudi v prihodnje izkoristiti dejstvo, da je edina država, ki sodeluje s celotnim ozemljem v treh makroregionalnih strategijah EU. Dejal je, da bo 24. in 25. oktobra na Brdu pri Kranju organiziran 12. Letni forum Strategije EU za podonavsko regijo, ki bo predstavljal zaključek slovenskega predsedovanja tej regiji. V letu 2024 pa bo Slovenija predsedovala Strategiji EU za alpsko regijo. Opozoril je na pomen slovenskega sekretariata EUSAIR, Facility Point, ki omogoča krepitev sodelovanja z ostalimi državami v regiji EUSAIR ter tudi evropskimi institucijami.
Teden sredozemske obale in makroregionalnih strategij vse do petka ponuja pester program 16 dogodkov, ki obsegajo teme o morju, krožnemu gospodarstvu ter sodelovanju med štirimi makroregijami: Alpsko, Baltsko, Jadransko-jonsko in Podonavsko. Slovenija kot edina država v celoti sodeluje v kar 3 od 4 strategij, zato je tudi pravi kraj za srečevanje vseh deležnikov. Dogodki bodo potekali večinoma v izolski Manziolijevi palači, nekaj jih bo tudi na Trgu Etbina Kristana. Ob koncu se lahko pohvalimo, da se bo v Izoli v tem tednu zvrstilo več kot 300 udeležencev iz 20 evropskih držav. Samo na odprtje je bilo prijavljenih več kot 100 udeležencev in je organizacijski odbor bil primoran zapreti možnost registracije v začetku septembra. Do 7. 10. 2023 bo v Manziolijevi palači potekala edinstvena razstava privlačnih fotografij morskih organizmov slovenskega morja. Razstava bo po zaključku Tedna sredozemske obale v okviru projekta Modra šola gostovala po šolah slovenske Istre z namenom promovirati pestrost ter vedenje o našem morju.
JZP Izola