Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Pred dvema letoma je Občina Izola vstopila v Zeleno shemo slovenskega turizma in pridobila zlati znak zelene trajnostne destinacije, za katerega se bo vnovič potegovala že v začetku prihodnjega leta.
S pridobitvijo okoljskega znaka se je zavezala, da bo spodbujala trajnostno delovanje, združevala trajnostna prizadevanja ter promovirala lokalni značaj in zelene zgodbe. Obenem je z ostalimi deležniki – javnimi zavodi, JP Komunala Izola, raziskovalnim inštitutom InnoRenew Coe, zaposlenimi v turizmu, turističnimi ponudniki in prebivalstvom podpisala Zeleno listino, vodno zavezo in etični kodeks, kar jo zavezuje k zeleni politiki slovenskega turizma.
V ta namen je včeraj organizirala tudi strokovni posvet, namenjen širši javnosti, torej občanom in turističnim ponudnikom. Cilj srečanja je bil z deležniki predstaviti dosedanje delovanje v občini Izola na področju trajnosti in varstva okolja, primere dobre prakse ter enostavne ukrepe za odgovorno rabo energije.
Pomemben element zelene zaveze je spodbujanje ponudnikov in turističnega gospodarstva za pridobitev znaka Slovenia Green. V Izoli se z znakom Slovenia Green Accomodation ponašata Hotel Cliff in Garni hotel Dolcemente Izola ter Sladoledarna in kavarna pri Ekremu Izola, z znakom Green Cuisine pa Marina Restaurant Izola. Vsem dobitnikom odličij, ki kažejo na okoljsko odgovornost in trajnostno delovanje v turistični industriji, je sinoči podelil priznanja župan Milan Bogatič. Pri tem je poudaril, da je vzpostavitev trdne vezi med turističnim razvojem in varstvom okolja naša skupna odgovornost in da je zato pomembno združiti moči ter sprejemati inovativne rešitve, ki bodo omogočale trajnostno rast turizma, ne da bi pri tem škodovali naravi. »Z vzajemnim sodelovanjem ter ozaveščanjem in promocijo zelenega trajnostnega turizma v lokalnem okolju bo Izola zagotovo tudi v prihodnje zgled drugim destinacijam, kako ohranjati naravne danosti in hkrati spodbujati trajnostni razvoj ter turistično privlačnost,« je sklenil.