Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Minuli torek je posvetovalna skupina oblikovala predloge za uskladitev Občinskega prostorskega načrta (OPN) s ključnimi referendumskimi zahtevami. Srečanja se je udeležilo 14 od skupaj 15 članov, od tega je bilo prisotnih vseh pet članov Civilne iniciative Gibanje za Izolo.
Glede zahteve, da občina na kmetijskih zemljiščih »za Drogo« ne načrtuje gospodarske cone, so na srečanju oblikovali skupno stališče, naj občina tam zaenkrat ne širi stavbnih zemljišč. Na zahtevo, da zelene površine pod bolnišnico občina spremeni v kmetijske, bo občina naredila seznam prednosti in slabosti, ki bi jih takšna sprememba prinesla na tistem območju. Za naselje Malija je posvetovalna skupina oblikovala skupni predlog, naj OPN naselje opredeli kot lokalno središče, ki omogoča prebivalcem osnovno oskrbo in osnovni nivo družbenih dejavnosti, naj pa zanj do nadaljnjega ne predvideva širitve.
Za območji Arga in bližnje Ribe oziroma Male opreme so se na srečanju poenotili, naj občina pripravi razvojno strategijo. Večinsko mnenje je bilo, da je območje Argo za Izolane preveč dragoceno, zato naj OPN skladno z veljavnimi prostorskimi akti tam ne predvidi gradnje stanovanj in apartmajev za trg. Nekateri udeleženci so menili, da bi bila stanovanja smiselna le, če bi bila namenjena občanom. Zahteve civilne iniciative se nanašajo na načrtovanje prireditvenega prostora, knjižnice, galerije, knjigarne, muzeja in centra za mlade, vendar je Argo v večinski lasti Slovenskega državnega holdinga (SDH) in Riba v lasti zasebnikov.
Zaradi referendumske zahteve, da bi na območju nekdanje ladjedelnice, ki je v lasti države, rekonstruirali industrijske objekte in v njih predvideli kulturno-umetniške ter izobraževalne delavnice pa tudi pisarniško in gostinsko dejavnost, botanične vrtove in zelene površine, bo treba vsebine še natančneje opredeliti. Nazadnje so obravnavali zahtevo civilne iniciative, naj občina v OPN ne upošteva petih razvojnih pobud na kmetijskih zemljiščih, ki se v večini primerov ne nanašajo na razvoj kmetijskih dejavnosti, temveč na druge gospodarske dejavnosti. Pri tem civilna iniciativa še kar vztraja.
Posvetovalna skupina je s tem srečanjem zaključila svoje delo pri obravnavi 33 referendumskih zahtev civilne iniciative. Za tvorno sodelovanje se občina zahvaljuje vsem 15 članom. Njihova vloga v prihodnje bo spremljanje, kako se bodo dogovorjeni predlogi za uskladitev OPN uresničevali v praksi. Že zdaj so – skupaj z ostalo javnostjo – vabljeni k udeležbi na javnih posvetovanjih in javnih obravnavah usklajenega osnutka OPN, saj bo občina predloge za uskladitev OPN z analizo prednosti in slabosti vred v spomladanskih mesecih predstavila širši zainteresirani javnosti. Tudi tam bo šlo za presojanje zahtev.
Predvidoma v začetku marca se bo sestala podskupina za kmetije, ki bo obravnavala in dorekla kriterije za razvoj kmetij v občini.