Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
V zadnjem obdobju na morju opažamo večje rjavo obarvane zaplate. Strokovnjaki pojasnjujejo, da gre za naravni pojav sluzenja, ki ga povzroča rastlinski plankton z izločanjem organske snovi oziroma kompleksnih sladkorjev. Sluzasta snov ni nevarna za ljudi, lahko pa zaradi posledičnega pomanjkanja kisika na morskem dnu predstavlja večjo težavo za živali, ki se tam zadržujejo.
Sluz je lahko različnih barv, oblik in velikosti od nekaj milimetrov do več metrov. Raziskovalka Tinkara Tinta z Morske biološke postaje Piran je povedala, da se lahko pojavi na morski gladini ali v globljih vodnih slojih. Domneva se, da nastane zaradi povečanega vnosa hranil. »Letos so obilne padavine povečale pretoke rek, ki so ta hranila prinesla v morje,« je dejala Tinta. Morebiti je krivo tudi omejeno delovanje bakterij, ki v morju razgrajujejo kompleksne sladkorje in proteine. Te bakterije za svojo rast in delovanje potrebujejo hranila, kot je fosfor, in če je tega premalo, bakterije težko opravljajo svojo vlogo razkrojevalcev,« je pojasnila. Dodala je, da na sluzenje morja lahko pomembno vpliva še razslojenost vodnega stolpca v poletnem času – toplejše morje na površini in hladnejše v globini – kar preprečuje mešanje potrebnih hranil iz globljih plasti na površju, kjer bi bakterijam omočili, da razgrajujejo sluz.
Po besedah Tinte je pojav sluzenja morja izjemno kompleksen, za razumevanje vseh dejavnikov, ki ga povzročajo, pa bo treba izvesti še kar nekaj raziskav.
Doslej se je sluz samodejno razgradila ob močnejšem vetru in nevihtah, zato upamo, da bo tako tudi tokrat.
Vir: STA